O KONFERENCJI

 

Konferencje z cyklu „Wspieranie w rozwoju osób z niepełnosprawnością” są realizowane co dwa lata od 2009 roku. Spotkania te stają się okazją do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk poszukujących rozwiązań przeciwdziałających wykluczeniu oraz stygmatyzacji osób z niepełnosprawnością, sprzyjających procesowi normalizacji ich życia. Proces ten sytuuje się w centrum rehabilitacji podmiotowej, traktującej wsparcie nie jako działanie zabezpieczające i ochraniające osoby z niepełnosprawnością, lecz umożliwiające im samodecydowanie i współuczestniczenie w życiu społecznym.

Wśród zasadniczych celów organizowanych konferencji można wymienić:

  • nawiązywanie i umacnianie współpracy między przedstawicielami różnych dyscyplin naukowych (pedagogika, psychologia, socjologia, medycyna, prawo), polskich i zagranicznych ośrodków akademickich oraz reprezentantami instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością;
  • usystematyzowanie dokonań dotyczących wspierania w rozwoju osób niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością, a także poszukiwanie nowych rozwiązań i rewizja dotychczasowych poglądów dotyczących tych grup osób oraz działań wobec nich podejmowanych.

W podtytule każdej konferencji akcentowany jest zasadniczy wątek tematyczny uwzględniający wybrany aspekt działań wspierających, które są analizowane w kontekście indywidualnym i środowiskowym. Tegoroczne, jubileuszowe (piąte) spotkanie naukowe ma zwrócić uwagę na problem dobrostanu osób niepełnosprawnych oraz tych, które są zagrożone niepełnosprawnością.